wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Wymiana oleju w silniku samochodowym
Kontakt
 • F.H.U. Lak-system Michał Jurczyk
  ul. Pastuszki 53
  42-680 Tarnowskie Góry
  woj. śląskie
  NIP: 645-240-74-82
 • E-mail:biuro@ivecoczesci24.pl
 • Telefon664-417-758
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 9:00 - 17:00 sobota do uzgodnienia telefonicznie
alt

Wymiana oleju w silniku samochodowym

Data dodania: 04-11-2021


wymiana rozrządu iveco daily

Fundamentem prawidłowego funkcjonowania silnika jest wysokiej jakości, świeży olej silnikowy. Stanowi element smarujący, który ogranicza siły tarcia zachodzące między ruchomymi częściami silnika. Chroni serce samochodu przed przegrzaniem. Pełni również funkcję wymiennika ciepła. Poprzez obieg w jednostce napędowej gwarantuje optymalną temperaturę pracy poszczególnych podzespołów. Należy stosować się do zaleceń producentów dotyczących częstotliwości wymiany oleju silnikowego. W tej kwestii zdania są jednak podzielone...

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Zgodnie z wieloletnimi standardami motoryzacyjnymi przyjmuje się, że optymalnym interwałem wymiany oleju w większości pojazdów jest 10 000 – 15 000 kilometrów. Jednak coraz częściej stosuje się wydłużone okresy międzyprzeglądowe. W związku z tym zwiększeniu do 30 000 km uległ dystans pokonywany na jednym oleju. O słuszności tej praktyki przekonani są nie tylko ekolodzy, ale także pracownicy działu marketingowego, którzy przyciągają klientów obietnicą rzadszego serwisowania auta. Okazuje się jednak, że wydłużone terminy wymiany oleju mogą prowadzić do kosztownych konsekwencji w przyszłości.

Jeżeli właściciel samochodu stosuje olej syntetyczny lub pół-syntetyk, ale występuje eksploatacja pozamiejska, wymiana oleju powinna następować co 15 000 km. W przypadku oleju mineralnego oraz aut użytkowanych głównie w mieście warto skrócić ten dystans do 10 000 km.

Zużyty olej silnikowy – konsekwencje

Jeżeli w układzie doszło do zużycia lub gwałtownego spadku oleju, znacząco zwiększa się ryzyko zatarcia silnika oraz szybszego zużycia określonych jego części. Zużyty olej silnikowy stopniowo traci swoją lepkość oraz właściwości smarne. Dochodzi do spadku jego liczby zasadowej oraz ilości uszlachetniających dodatków. Co więcej, gromadzi się w nim sadza. Negatywnie wpływa na napęd rozrządu oraz łożyskowanie turbosprężarki. Prowadzi też do zatarcia tłoków lub wału korbowego. Wymiana uszkodzonych elementów to często koszt rzędu kilku tysięcy złotych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu